Doğal Gaz Genel Bilgiler

Doğal Gaz Nedir?

Doğal gaz yeryüzünün alt katmanlarında; petrole benzer bir biçimde oluşan ve bileşiminde %95 metan gazı içeren, Yanıcı, Renksiz, Kokusuz, Nemsiz ve Havadan hafif bir gazdır.

Doğal Gaz Kokusuzdur Deniyor? Doğal Gaz Kokulandırma Nasıl Yapılıyor?

Doğal gaz dağıtım şirketleri, doğal gaz kaçaklarının fark edilebilmesini sağlamak amacıyla doğal gazı kokulandırır. Kokulandırma, ilgili mevzuat ve standartlar doğrultusunda yapılır ve en az ayda bir kez test edilir.

Doğal Gaz Nerelerde Bulunur?

Türkiye’de Trakya, Karadeniz ve Doğu Anadolu da sınırlı miktarda doğal gaz rezervleri bulunmaktadır. Bu rezervler ülke ihtiyaçlarını karşılamada yetersizdir. Dünyada ise doğal gaz rezervleri büyük çoğunlukla Rusya, İran ve Orta Doğu ülkelerinde bulunmaktadır. Dünya genelinde bilinen doğal gaz rezervleri yaklaşık 150 trilyon m3 düzeyinde olup bu rezervin günümüzde sadece %15’i işletilir haldedir. Dünyada bilinen doğal gaz rezervlerinin yaklaşık 80 yıllık ömrü olduğu tahmin edilmektedir.

Doğal Gaz Nasıl Muhafaza Edilir ve Bize Nasıl Ulaşır?

Doğal gaz depolanmak için gaz halinde veya sıvı hale getirilerek yer altı su gölleri, yer altı kaya tuzu yatakları, terk edilmiş madenler, doğal gaz ve petrol yataklarında depolanmaktadır. Uluslararası yapılan anlaşmalar ile doğal gaz çıkarıldığı kaynaktan tüketim yapan ülkeye gönderilerek bu depolama alanlarına konur. Ülke içi dağıtımı ise Enerji bakanlığı kontrolünde gaz dağıtım santralleri ile sağlanır. Gaz dağıtım firmaları bulundukları şehirlere ana hatlardan aldıkları hatlar ile dağıtımı sağlarlar.

Doğal Gazın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Doğal gaz günümüzde yapılan yatırımlar ile hemen hemen her yapıda kullanılmaktadır.

Başlıca kullanım alanları Elektrik Üretim tesisleri, Sanayi ve Konutlardır. Başlıca kullanılan cihazlar ısıtma cihazları, soğutma cihazları, kazan, sanayi tipi fırınlar ve jeneratörlerdir.

Neden Doğal Gaz Kullanmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Doğal gazın en büyük avantajı bizlere sağlamış olduğu konfordur. Yakıt taşıma, yakıt kesintisi gibi durumlar söz konusu değildir. Doğal gaz hava ile karıştığından yanma verimi yüksektir.

Ekonomiktir, Diğer yakıtlara oranla belirgin oranda ucuzdur. Doğal gazı tüketim bedeli, doğal gazın kullanılmasından sonra ödenir. Doğal gaz tesisatları ve cihazları uzun ömürlüdür ve çok az bakım gerektirirler.

Temiz ve Çevre Dostudur, Kalıcı atıklar bırakmaz. Havayı kirletmez. Doğanın, çevrenin ve dolayısıyla insan geleceğinin ciddi bir sigortasıdır. Kurum, iş gibi atık ürünler ortaya çıkmadığı için ev ve cihazlar temiz kalmaktadır.

Güvenlidir, Doğal gaz havadan hafiftir. Gaz kaçakları hava ile karışmadan önce yükseklerde toplanır ve havalandırma menfezleriyle kolaylıkla dışarı atılabilir. Solunduğunda, zehirlenme ve öldürme etkisine sahip değildir.

Merkezi Isıtma ve Bireysel Isıtma Nedir? Sadece Isıtma İçin mi Doğal Gaz Alabilirim?

Merkezi ısıtma yapının tamamının kazan ile ısıtılması demektir. Tek bir noktaya kurulan kazan sistemi tüm yapıyı ısıtır. Kazanlar yer tipi veya duvar tipi olabilir.

Bireysel ısıtma ise yapıda bulunan bölümlerin (ev, ofis gibi) ısıtılmasının kendi içinde yapılmasıdır. Bireysel ısıtma sistemlerin doğal gaz kullanımında kombi, doğal gaz sobası gibi cihazlar kullanılır.

Doğal gaz sadece ısıtma için değil ısıtma istenmeyen yerlerde sadece sıcak su temini veya sadece ocaklarda kullanmak için çektirilebilir. Ocak hatlarında doğalgazı sadece ocağa bağlatırken sıcak su için çekilen hatlarda doğal gaz hattı hem ocaklara hem de şofbene çekilmektedir.

Doğal Gaz Kullanmak İstiyorum Ne yapmalıyım?

Binanız için veya bireysel olarak doğal gaz kullanmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk işlem bölgenizde bulunan gaz dağıtım şirketine giderek abonelik işlemlerini yaptırmak olacaktır. Türkiye’de şehirlere gaz dağıtımı yapan firmaların bilgilerine rehber kategorisinde bulunan Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri Listesi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Abonelik işlemleri için gerekli evraklar

  • Tapu sahibinin, nüfus cüzdan fotokopisi ( T.C numaralı )

Tapu fotokopisi ;

  • Tapu sahibinin vefatı durumunda, veraset ilamı ve varislerin onayı ve kimlik fotokopileri,
  • Hisseli tapularda, diğer hak sahiplerinin onayı ve kimlik fotokopileri,

Binaya ait Yapı Kullanım İzin Belgesi aslı ve fotokopisi,

  • Yapı Kullanım İzin Belgesinin olmadığı durumlarda, Yapı İnşaat Ruhsatı aslı ve fotokopisi.
  • Yapı İnşaat Ruhsatının olmadığı durumlarda, Belediyeden açık adres ve binaya ait tüm daire numaralarını gösteren Emlak Beyanname Dökümü aslı ve fotokopisi, ( 3194 sayılı imar kanunu, geçici madde-11 bendine göre Emlak Beyanname Dökümünde yapının inşaat bitim tarihinin 12.10.2004 yılı ve öncesi olma şartı aranmaktadır. 12.10.2004 ve öncesine ait beyanname dökümü ile abonelik işlemi yapılabilir. Ancak inşaat bitim tarihi 12.10.2004 yılı sonrası olan binalarda abonelik işlemleri için yapı ruhsatı ya da yapı kullanım izin belgesi gerekmektedir.)

Kat Mülkiyeti Kanunu madde 34 gereği 8 ve 8 birimden fazla binalar için Yönetim kurulu karar defteri aslı ve fotokopisi,

  • Doğalgaz kullanımına geçiş ile ilgili kararda Isınma şekli bireysel ya da merkezi olarak belirtilmiş olmalıdır.
  • Doğalgaza geçmek için % 51 lik çoğunluğun sağlandığı karar metni ve defterinin noter onaylı ön sayfasının aslı ve fotokopisi

8 bağımsız birimden az binaların abonelik işlemlerinde kat maliklerinden % 51lik çoğunluğun sağlandığı imzalı dilekçe aslı ve fotokopisi

  • İmza sahibi Kat maliklerine ait tapu fotokopisi ve/veya Emlak Beyannamesi Dökümü ile sunulmalıdır.

Abonelik işlemlerini yaptırdıktan sonra ise gaz dağıtım kuruluşundan yetki almış yetkili firmalar ile görüşerek doğal gazı kullanacağınız cihazlar ve hatlarla ilgili teklif almanız gerekmektedir.

Merkezi sistem ısıtma ve sıcak su kullanacaksanız, ısıtma için kazan, sıcak su için boyler veya eşanjör sistemi ile kazan dairesi doğal gaz hattı teklifi alacaksınız. Yapacağınız kazan seçimi yer tipi veya duvar tipi olabilir. Duvar tipi cihazlar standart yoğuşmalı sistem oldukları için daha çok tercih edilmektedir. Isıtmada kazan ama sıcak su için bireysel düşünüyorsanız o zaman kazan ve sistemi, bina içi kolon hattı, daire içi ocak ve şofben hattı teklifi almalısınız. Kazan dairesi  ve bina kolon hattına tüm daireler iştirak etmek zorunda olup ev içi şofben ve ocak hattı isteğe bağlıdır.

Bireysel ısıtma için teklif alacaksanız, kombi, radyatör, tesisat ve daire içi doğal gaz hattı teklifi almanız gerekmektedir. Kombiler ısıtma ve sıcak su ihtiyacınızı karşılamaktadır. Kombiler artık yoğuşmalı olmak zorunda ve firmalar sadece yoğuşmalı kombi üretmekteler. Kombi nedir, kombi seçimini nasıl yapacağım sorularınız için Kombi Nedir? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mekanik Başkan

Mekanik Başkan

20 yılı aşkın süredir bulunduğum mekanik tesisat sektörü hakkında önemli bilgileri topluyor, derliyor ve sizlerle paylaşıyorum. Online hesaplamalar ile seçimleri pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Yorumlar

avatar
  Abone ol  
Bildir
error: Kapalı